Glow messageboard


  ALEVLER MANAVGAT MERKEZE DOĞRU GİDİYOR

  Paylaş
  avatar
  ßasak
  Moderatör
  Moderatör

  Mesaj Sayısı : 1183
  Teşekkür : 0
  Kayıt tarihi : 12/06/08

  ALEVLER MANAVGAT MERKEZE DOĞRU GİDİYOR

  Mesaj tarafından ßasak Bir Paz 3 Ağus. 2008 - 6:51  Antalya'nın Manavgat ve Serik ilçeleri arasındaki çok geniş bir alanda etkili olan orman yangını giderek genişliyor.
  Orman Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kurtulmuşlu gazetecilere yaptığı açıklamada, alevlerin açılan güvenlik hatlarını aşarak genişlediğini ve Sağırin mevkisinden itibaren Çardak köyü ve Taşağıl beldesinin kenar mahallelerini tehdit etmeye başladığını bildirdi.

  Antalya 3 gündür yanıyor

  Alevlerin Taşağıl'ın güneydoğusuna doğru hızla ilerlediğini ve çevre köyleri tehdit ettiğini ifade eden Kurtulmuşlu, şunları söyledi:

  “Son bir saat içerisinde yaşadığımız risk tarif edilemez. Köylerdeki yüzlerce insanı dozerlerle ve araçlarla çıkarttık. Büyük tehlike yaşadık. Çalışan ekipler de büyük tehlike atlattı. Alevlerin açılan hattı aşması nedeniyle ekipler ateşin arasında kaldılar. Dumandan etkilenen işçiler oldu. Gerekli müdahaleler yapıldı. Aspendos tarafında ise şimdilik bir tehlike yok. Alevler ve tehlike Manavgat yönüne doğru ilerliyor. Ormanlar, evler ve tarım alanları iç içe. Çardak köyünde konutlar tehdit altında.”

  YANGIN HIZLA GENİŞLİYOR, 150 KÖYLÜ YANGIN BÖLGESİNDE ...

  KÜLE DÖNEN KÖYDE SADECE 3 EV KALDI

  Antalya'nın Manavgat ve Serik ilçelerini teslim alan yangında alevlerin küle çevirdiği 25 haneli Serik'in Karataş Köyü’nde sadece 3 ev yangından kurtuldu. Alevlerin köye ulaşmasıyla evlerini terk ettiklerini aktaran 23 yaşındaki Gülsine Eker, “Allahın işi işte. Bu sabah köye geri döndüğümüzde evimizin sapasağlam olduğunu gördük” diyerek yaşadıklarını anlattı. Yangının bir anda köyü sardığını ifade eden Eker, yanına alabildikleri birkaç eşya ile kaçtıklarını söyledi. Sabah köye geldiklerinden evlerinin alevlerden kurtulduğunu görünce büyük bir sevinç yaşadıklarını belirten Eker ailesi, kahvaltıyı ise Sivil Savunma ekiplerinin dağıttığı zeytin, peynir, salatalık ve ekmekle yaptı. Sivil savunma ekipleri bölgede dumandan zehirlenmeye karşı yoğurt dağıtıyor.

  Küle dönen iki katlı bir evin tek kızı 16 yaşındaki Sevim Çakır ise çalışanlara ateş püskürdü. Evlerinin ihmal yüzünden yandığını belirten genç kız, “Evimin önüne kadar gelip geri döndüler eğer su sıksalardı bizim evle birlikte en az 5 ev daha kurtulurdu” dedi. Yangından kurtulan buğdayını almak için ambarına dönen iki köylü hayvanların telef olduğu yangından buğdayının sapasağlam çıktığını anlattı. Sadece üst kısımda bulunan buğday tanelerinin yandığını anlatan köylüler, geri kalan mahsulünü traktöre doldurarak götürdü. Köylüler alevlerden sağ kurtulan bir buzağıya da sahip çıktı. Karataşlılar, köye bir kilometre uzakta bulunan bir bölgeden taze ot getirerek minik buzağıyı besledi
  avatar
  merwe

  Mesaj Sayısı : 539
  Teşekkür : 0
  Kayıt tarihi : 19/06/08

  Geri: ALEVLER MANAVGAT MERKEZE DOĞRU GİDİYOR

  Mesaj tarafından merwe Bir Paz 3 Ağus. 2008 - 10:14

  kötü ya..

   Forum Saati C.tesi 15 Ara. 2018 - 0:15