Glow messageboard


    Beşiktaş'ın Tarihçesi

    Paylaş
    avatar
    buusra
    Yetkili Üye

    Mesaj Sayısı : 253
    Teşekkür : 0
    Kayıt tarihi : 05/05/08

    Beşiktaş'ın Tarihçesi

    Mesaj tarafından buusra Bir Paz 31 Ağus. 2008 - 12:32

    1902 sonbaharında Beşiktaş Serencebey Mahallesi'nde, o zamanın Medine Muhafızı olan Osman Paşa'nın konağının bahçesinde, 22 kişilik genç grup, haftanın bazı günlerinde toplanıp jimnastik hareketleri yapmaktaydı. Başta Osman Paşa'nın oğulları Mehmet Şamil ve Hüseyin Bereket ile mahellenin gençlerinden Ahmet Fetgeri, Mehmet Ali Fetgeri, Nazımnazif, Cemil Feti ve Şevket Beyler’in aralarında bulunduğu gençlerin ilk ilgilendikleri spor branşları, özellikle barfiks, paralel, güreş, halter, aletli ve aletsiz jimnastikti. O sıralarda siyasi hareketler dolayısıyla her türlü toplanmadan ürkerek hafiyeler dolaştıran 2. Abdülhamit'in adamları Serencebey'deki bu toplanmaları haber alınca, spor yapan gençler bir baskınla karakola götürüldü. Bu sporcu gençlerin bir kısmının saray erkanına yakın olması, ayrıca o dönemlerde kötü gözle bakılan futbol oynamadıkları ve sadece beden hareketleri yaptıklarını belirtmeleriyle gergin durum yumuşadı. Hatta saray çevresinden Şeyhzade Abdülhalim bu sporcuları destekledi ve sık sık antrenmanları seyretmeye başladı. Ünlü boksör ve güreşçi Kenan Bey de antrenmanlara gelerek güreş ve boks hareketleri göstermeye başladı.
    1903 Mart'ında ise özel bir izinle Bereket Jimnastik Kulübü kuruldu. 1908'de Meşrutiyet'in ilanıyla sportif hareketler biraz daha serbestlik kazandı. 31 Mart 1909'daki siyasi olaylardan sonra Edirne'de bulunan Fuat Balkan ve Mazhar Kazancı, Hareket Ordusu ile İstanbul'a geldi. Siyasi olaylar yatıştıktan sonra iyi bir eskrim hocası olan Fuat Balkan ile başta güreş ve halter sporlarını yapan Mazhar Kazancı, Serencebey'de jimnastik yapan gençleri bularak birlikte spor yapma fikrini kabul ettirdi. Fuat Balkan, Ihlamur'daki evinin altındaki yeri, kulüp merkezi yaptı ve Bereket Jimnastik Kulübü'nün adı Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü olarak değiştirildi. Böylece jimnastik, güreş, boks, eskrim ve atletizmin ön planda tutulduğu güçlü bir spor kulübü meydana geldi. Fuat Bey'in arkadaşları Refik ve Şerafettin Beyler de iyi birer eskrimciydi.

    Bu arada Beyoğlu Mutasarrıfı Muhittin Bey'in teşvikiyle Beşiktaş Osmanlı Jimnastik Kulübü, 13 Ocak 1910 tarihinde tescil edilen ilk Türk spor kulübü oldu. Semtin gençlerinin bu spor kulübüne ilgisi büyüdü ve spor yapan üyelerin sayısı bir anda 150'ye yükseldi. Kulübün merkezi de Ihlamur'dan Akaretler'de 49 numaralı binaya taşındı. Bir süre sonra bu bina da küçük gelince, yine Akaretler'de 84 numaralı binaya geçildi. Bu binanın arkasındaki bahçe de bir spor sahası haline getirildi.


    Grubunda bütün maçlarını kazanan Beşiktaş, finalde diğer grubun birincisi Darüşşafaka ile karşı karşıya geldi. 23 Temmuz 1920'de oynanan bu maçı Siyah-Beyazlı takımımız, 2-1 kazanarak tarihimizdeki ilk şampiyonluğumuzu elde etti.

    Başkanlarımız :

    1903-1908 Mehmet Şamil
    1908-1911 Şükrü Paşa
    1911-1918 Fuat Paşa
    1918-1923 Fuat Balkan
    1923-1924 Salih Bey
    1924-1926 Ahmet Fetgeri Aşeni
    1926-1928 Fuat Balkan
    1928-1930 Ahmet Fetgeri Aşeni
    1930-1932 Emin Şükrü Kunt
    1932-1935 A. Ziya Karamürsel
    1935-1938 Fuat Balkan
    1938-1939 A. Ziya Karamürsel
    1939-1941 Yusuf Ziya Erdem
    1941-1942 A. Ziya Karamürsel
    1942-1950 A. Ziya Kozanoğlu
    1950 Ekrem Amaç
    1950-1952 Salih Fuat Keçeci
    1952-1955 Abdullah Ziya Kozanoğlu
    1955-1956 Tahir Söğütlü
    1956-1957 Danyal Akbel
    1957- Ferhat Nasır
    1957-1958 Nuri Togay
    1958 Enver Kaya
    1959-1960 Nuri Togay
    1960-1963 Hakkı Yeten
    1963-1964 Selahattin Akel
    1964-1966 Hakkı Yeten
    1966-1967 Hasan Salman (17.06.1966-11.02.1967)
    1967-1968 Hakkı Yeten
    1968-1969 Talat Asal
    1969-1970 Rüştü Erkuş (08.12.1969-26.01.1970)
    1970 Nuri Togay (10.02.1970-29.03.1970)
    1970-1971 Agasi Şen
    1971-1972 Himmet Ünlü
    1972-1973 Şekip Okçuoğlu (21.06.1972-13.01.1973)
    1973-1977 Mehmet Üstünkaya
    1977-1979 Gazi Akınal
    1979 Hüseyin Cevahir (11.04.1979-20.05.1979)
    1979–1980 Gazi Akınal (21.05.1979-27.09.1980)
    1980-1981 Rıza Kumruoğlu (30.09.1980-28.03.1981)
    1981-1984 Mehmet Üstünkaya
    1984-2000 Süleyman Seba
    2000-2004 Serdar Bilgili
    2004-2007 Yıldırım Demirören
    2007- Yıldırım Demirören
    avatar
    Remorse is for the dead
    Admin
    Admin

    Mesaj Sayısı : 1044
    Nerden : İstanbul
    Teşekkür : 2
    Kayıt tarihi : 03/05/08

    Geri: Beşiktaş'ın Tarihçesi

    Mesaj tarafından Remorse is for the dead Bir Paz 31 Ağus. 2008 - 12:41

    yıldırım demirören gitmeden bize şampiyonluk hayal olucak ...

    http://www.mackolikler.com/resim/image/Besiktas-Resimleri/besiktas.jpg


    En son 666.ways tarafından Paz 31 Ağus. 2008 - 15:58 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
    avatar
    buusra
    Yetkili Üye

    Mesaj Sayısı : 253
    Teşekkür : 0
    Kayıt tarihi : 05/05/08

    Geri: Beşiktaş'ın Tarihçesi

    Mesaj tarafından buusra Bir Paz 31 Ağus. 2008 - 12:46

    aynn öle amaa İNANIYORUZZ.. Smile cheers
    avatar
    ßasak
    Moderatör
    Moderatör

    Mesaj Sayısı : 1183
    Teşekkür : 0
    Kayıt tarihi : 12/06/08

    Geri: Beşiktaş'ın Tarihçesi

    Mesaj tarafından ßasak Bir Paz 31 Ağus. 2008 - 15:53

    ewet inanıyoruzz Very Happy

    Sponsored content

    Geri: Beşiktaş'ın Tarihçesi

    Mesaj tarafından Sponsored content


      Forum Saati Salı 26 Eyl. 2017 - 11:05